Abana Gazetesi
En Çok Görüntülenenler
Abana Gazetesi

Kastamonu‘da, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit Buğdayı” olarak anılan buğday türü “siyez”in ekimine başlandı.

S2

İhsangazi İlçesi’nde ekilen ve “kabulca”, “kaplıca” ya da “Hitit Bulguru” olarak da bilinen siyez bulgurunun ekimi sırasında hiçbir kimyasal kullanılmıyor.

 

İç ve dış pazarda alıcı bulan ve hasat edilmeden önce “sipariş”leri alınan siyez buğdayı “yok” satıyor.

 

Siyez Üreticileri Derneği Başkanı Alıcıoğlu:

 

“Ekim sırasında hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. Gübreleme yapılmadığı için verimi çok iyi değil. Ancak yine de memnunuz.”

 

Ekim işleminin bu ayın (ekim) sonuna dek süreceğini, ekim sırasında toprağın çamurlu olmaması gerektiğini belirten Alıcıoğlu şunları ekledi:

 

“Kar yağmadan ekim işlemini tamamlamak zorundayız. Eğer tamamlayamazsak verim düşük oluyor. Şu an da toprak ekim için elverişli. Siyez buğdayının geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanıyor. 10 bin yıllık tarihi olan siyezi hala eski usullerle ekiyoruz. Ekim sırasında hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. Gübreleme yapılmadığı için verimi çok iyi değil. Ancak yine de memnunuz. Biz siyezin organik olmasını istiyoruz.”

 

Siyez üreticisi Muhittin Sağlık (77):

 

“Biz de bu nedenle ekimini daha fazla yapmaya başladık. Gübreleme yapmıyoruz. Verimi diğer çeşitlere göre az olsa da yine de bizim geçimimizi sağlıyor. 15 yaşından beri siyez ekiyorum. Ekiminde hiçbir farklılık olmadı. O yıldan bu güne kadar herhangi bir kimyasal kullanılmadı. 15 yaşımdayken de aynıydı, şimdi de aynı. Öküzle de aynı şekilde ektik, traktörle de aynı şekilde ekiyoruz.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

‘Bulgurun Atası Siyez’in EKİMİNE BAŞLANDI

Kastamonu‘da, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit Buğdayı” olarak anılan buğday türü “siyez”in ekimine başlandı. İhsangazi İlçesi’nde ekilen ve “kabulca”, “kaplıca” ya da “Hitit Bulguru” olarak da bilinen siyez bulgurunun ekimi sırasında hiçbir kimyasal kullanılmıyor.   İç ve dış pazarda alıcı bulan ve hasat edilmeden önce “sipariş”leri alınan siyez buğdayı “yok” satıyor.   […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa